Med 25. in 27. novembrom je potekal prvi slovenistični tabor za nadarjene. 17 sedmošolcev se je odpravilo pod Peco, kjer so nas prijazno sprejeli v tamkajšnjem CŠOD Peca. Dejavnosti celotnega tabora z naslovom »V deželi kralja Matjaža« so bile povezane z mitom o narodnem junaku, ki domnevno s svojimi vojščaki še danes spi v votlini pod Peco. Prvi dan so učenci spoznavali slovenske in madžarske ljudske pripovedke ter avtorske zgodbe, povesti in pesmi o kralju Matjažu. Ugotovili so, da se podoba kralja Matjaža najbolj razlikuje pri primerjavi slovenskih in madžarskih pripovedk. Sobotno jutro smo začeli s sprehodom v preteklost in ugotavljanjem, kako so ljudske zgodbe o kralju Matjažu povezane z resničnim madžarskim kraljem Matijo Korvinom. Naučili smo se pisati v srednjeveški pisavi ter s peresi in črnilom ustvarili čudovita pisma med kraljem Matjažem in Alenčico. Sledil je sprehod, raziskovanje okolice Pece, ogled vhoda v nekdanji rudnik in zabava v snegu, ki je že pobelil pobočja Pece. Po kosilu so učenci s pomočjo naravnih materialov, ki so jih nabrali v gozdu, in ogromno mero domišljije ustvarili rekvizite za dramsko uprizoritev zgodb o kralju Matjažu. Spisali so tudi svoje dramsko besedilo. Po večerji smo tako uživali v pravem gledališkem večeru, ki se je nadaljeval s petjem, plesom in igro. Zadnji dan tabora smo kralja Matjaža prebudili v sedanjost. Učenci so po skupinah razmišljali, kako bi kralj Matjaž vladal danes, pripravili so Matjažev volilni program in se prelevili v njegove ministre, ki so svojim volivcem podrobno predstavili, kako bi se spopadli z epidemijo koronavirusa, katere spremembe bi uvedli v zdravstvu, šolstvu, kmetijstvu, vojski … Štiri Matjaževe stranske so s svojimi inovativnimi programi kandidirale na naših »Oskarjevih volitvah«, učenci pa so se poleg vlog predsednika Matjaža in njegovih ministrov preizkusili tudi kot mladi volivci. Po še zadnjem odličnem kosilu (ker so nas s hrano v CŠOD Peca res razvajali), smo vsi skupaj strnili vtise in ugotovili, da se mora slovenistični tabor vsekakor še ponoviti.

Slika 1 of 7